YO-kokeet · arvosanat

YO-arvosanat ja pisterajat: näin arvosana määräytyy

YO-kokeen arvosana ei riipu kiinteästä pisterajasta. Ylioppilastutkintolautakunta päättää rajat jokaisella tutkintokerralla erikseen. Tästä oppaasta näet arvosana-asteikon, pisterajojen laskutavan, kevään 2026 toteutuneet rajat ja kompensaation säännöt.

YO-arvosanat ovat laudatur (L), eximia cum laude approbatur (E), magna cum laude approbatur (M), cum laude approbatur (C), lubenter approbatur (B), approbatur (A) ja hylätty improbatur (I). Ylioppilastutkintolautakunta päättää pisterajat jokaisella tutkintokerralla arvostelun jälkeen SYK-menetelmällä, jossa tavoitteena on antaa noin 5 % laudatureita ja 5 % hylättyjä. Aineen todellinen jakauma voi poiketa tästä, koska se riippuu siitä, miten aineen kirjoittajat menestyvät kaikissa kokeissaan.

YO-arvosanojen asteikko

Asteikossa on kuusi hyväksyttyä arvosanaa ja yksi hylätty. Arvosanat ovat latinankielisiä, mutta niistä käytetään yleensä kirjainlyhenteitä. Taulukossa on myös kompensaatiopisteet, joilla voi paikata yhden hylätyn pakollisen kokeen.

LyhenneArvosanaTavoiteosuusKompensaatiopisteet
Llaudatur5 %7
Eeximia cum laude approbatur15 %6
Mmagna cum laude approbatur20 %5
Ccum laude approbatur20 %4
Blubenter approbatur20 %3
Aapprobatur15 %2
Iimprobatur (hylätty)5 %0

Tavoiteosuudet ovat YTL:n pisterajasivulta, ja ne kuvaavat, miten arvosanat jaetaan kokelaiden kokonaisjärjestyksen perusteella. Ne eivät ole kiintiöitä yksittäiselle aineelle.

Miten koe arvostellaan?

Arvostelu tehdään kahdessa vaiheessa. Ensin oman lukion opettaja arvostelee vastaukset alustavasti. Hän käyttää alustavia hyvän vastauksen piirteitä, jotka laaditaan ennen koepäivää, ennen kuin yhtään vastausta on nähty. Sen jälkeen YTL:n sensorit tekevät lopullisen arvostelun ainekohtaisissa sensorikokouksissa sovittujen kriteerien mukaan.

Sensorit vertaavat omaa arvosteluaan opettajan alustavaan arvosteluun. Arvostelujärjestelmä nostaa esiin suuret erot, ja silloin suorituksen katsoo yleensä myös toinen sensori. Sensori ei saa arvostella oman koulunsa tai sukulaistensa vastauksia. Kokeen lopulliset hyvän vastauksen piirteet julkaistaan tulosten yhteydessä, joten voit verrata omaa vastaustasi niihin.

Arvostelu on kriteeriperusteista: tehtävän pisteet määräytyvät sen mukaan, miten vastaus täyttää kriteerit, eikä vertaamalla muihin kokelaisiin. Vertailu tulee mukaan vasta, kun kokonaispisteet muutetaan arvosanoiksi.

Miten pisterajat määritetään?

Pisterajat päätetään jokaisella tutkintokerralla erikseen, kun arvostelu on valmis. YTL käyttää niissä aineissa, joissa pistejakauma sen sallii, standardoitujen yhteispisteiden keskiarvo- eli SYK-menetelmää. Menetelmä etenee pääpiirteissään näin:

  1. Pisteet standardoidaan. Jokaisesta kokelaan kokeesta lasketaan z-arvo: kokelaan pisteet miinus kokeen keskiarvo jaettuna keskihajonnalla. Z-arvo kertoo, kuinka paljon keskiarvon ylä- tai alapuolella suoritus on.
  2. Kokelaalle lasketaan SYK-arvo. Se on kokelaan kaikkien z-arvojen keskiarvo riippumatta siitä, milloin kokeet on suoritettu.
  3. Kokelaat asetetaan järjestykseen. Järjestykseen otetaan mukaan myös edellisen tutkintokerran kokelaat, vaikka he eivät osallistuneet nykyiseen kertaan. Näin yhden kerran poikkeuksellinen kokelasjoukko vaikuttaa jakaumaan vähemmän.
  4. Järjestyksestä johdetaan arvosanat. Järjestyksen perusteella annetaan 5 % laudatureita, 15 % E:itä ja niin edelleen. Kunkin aineen kohdalla katsotaan, mitä arvosanoja aineen kirjoittajat saivat tässä kokonaisjärjestyksessä.
  5. Aineen pisteraja asetetaan. Jos esimerkiksi 7 % aineen kirjoittajista sijoittuu kokonaisjärjestyksessä laudatur-tasolle, aineen laudaturraja asetetaan niin, että noin 7 % kokeen kirjoittajista ylittää sen.

Lopuksi YTL:n aktuaari laskee alustavat rajat, ainekohtaiset valiokunnat päättävät rajat niiden pohjalta ja lautakunnan yleiskokous hyväksyy ne. Pisterajat perustuvat vain ensimmäistä kertaa kokeeseen osallistuneiden, lukion opetussuunnitelman mukaan tutkintoa suorittavien varsinaisten kokelaiden pisteisiin. Uusijoiden pisteet eivät siis vaikuta rajoihin.

Miksi aineiden laudatur-osuudet eroavat?

YTL:n pisterajasivun esimerkissä pitkän matematiikan laudatur-osuus oli 7,2 % ja lyhyen matematiikan 3,0 %. Syy on se, että pitkän matematiikan kirjoittajat menestyivät keskimäärin paremmin myös muissa kokeissaan. SYK-menetelmä siis palkitsee aineen, jonka kirjoittajat ovat kokonaisuutena vahvoja, eikä yksittäisen aineen jakauma ole kiinteä.

Kokeissa, joissa kirjoittajia on vähän tai pistejakauma on hyvin vino, rajat määritetään kriteeriperusteisesti. Tätä tukee tarvittaessa tilastollinen analyysi. Siksi esimerkiksi pienten kielikokeiden rajat voivat olla tasaisia lukuja.

Toteutuneet pisterajat keväällä 2026

Alla ovat YTL:n julkaisemat kevään 2026 pisterajat reaaliaineissa, matematiikassa ja äidinkielessä. Reaaliaineiden kokeiden maksimipistemäärä on 120. Luku tarkoittaa arvosanaan vaadittavaa vähimmäispistemäärää.

Pisterajat kevät 2026
KoeLEMCBA
Psykologia967863483524
Filosofia846855412919
Historia907255402818
Fysiikka917154402920
Biologia1008267523827
Uskonto, evankelisluterilainen998774594230
Uskonto, ortodoksinen998774594230
Elämänkatsomustieto907966543925
Yhteiskuntaoppi887564503724
Kemia1018161402414
Maantiede907864524029
Terveystieto857058453320
Matematiikka, pitkä957459443019
Matematiikka, lyhyt927764483117
Äidinkieli ja kirjallisuus, suomi887362514130

Lähde: YTL, pisterajat kevät 2026 (PDF). Muiden kokeiden ja aiempien kertojen rajat löytyvät YTL:n pisterajasivulta.

Mitä taulukosta voi ja ei voi päätellä

Laudaturin raja vaihteli keväällä 2026 reaaliaineissa filosofian 84 pisteestä kemian 101 pisteeseen. Korkea raja ei tarkoita, että aine olisi vaikeampi tai helpompi. Raja riippuu kokeen tehtävistä, siitä miten tiukasti kriteerejä sovellettiin ja siitä, millainen joukko ainetta kirjoitti. Rajat vaihtelevat myös kerrasta toiseen, joten yhden kerran lukuja ei voi käyttää ennusteena seuraavalle kokeelle. Harjoittele siksi aina tavoitteena mahdollisimman hyvä vastaus jokaiseen tehtävään, älä tiettyä pistemäärää.

Aineiden vertailusta enemmän oppaassa reaaliaineiden valinta.

Laudaturin raja ja mitä se vaatii

Keväällä 2026 laudatur edellytti psykologiassa 96, historiassa 90 ja biologiassa 100 pistettä 120:stä. Käytännössä se tarkoitti noin 70–84 prosenttia maksimipisteistä reaaliaineesta riippuen. Laudatur vaatii siis lähes täydet pisteet useimmista tehtävistä, eikä yksittäinen heikko vastaus välttämättä kaada sitä, jos muut ovat erinomaisia. Konkreettinen harjoitusmalli ja hyvän vastauksen piirteet ovat oppaassa miten saada laudatur.

Kompensaatio: hylätyn paikkaaminen

Ylioppilastutkinnon voi saada valmiiksi yhden hylätyn pakollisen kokeen estämättä, jos muiden kokeiden arvosanat osoittavat riittävää osaamista. Tätä kutsutaan kompensaatioksi. Keväällä 2022 tai myöhemmin aloitetussa tutkinnossa säännöt ovat nämä:

  • Kompensoida voi vain yhden hylätyn kokeen, ja sen on oltava tutkintoon vaadittava koe. Ylimääräisiä hylättyjä kokeita ei kompensoida.
  • Hylätyn kompensoi 10 kompensaatiopistettä neljästä muusta tutkintoon vaadittavasta kokeesta. Jos kokeita on enemmän, lasketaan ne neljä, jotka antavat suurimman summan.
  • Esimerkiksi arvosanat A, A, B ja B antavat 2 + 2 + 3 + 3 = 10 pistettä, samoin A, A, A ja C.
  • Kompensaatio ei ole mahdollinen, jos koe hylättiin vilpin tai järjestyksen rikkomisen vuoksi tai jos jäit pois tai jätit tyhjän suorituksen.
  • Jos et halua kompensaatiota, sinun on ilmoitettava siitä kirjallisesti lukiolle määräpäivään mennessä (kevään tutkinnossa lautakunnassa 5.5., syksyn tutkinnossa 4.11.).

Kompensoitu hylätty arvosana merkitään todistukseen. Ennen kevättä 2022 aloitetuissa tutkinnoissa hylätyt jaettiin neljään tasoluokkaan, ja vaadittava pistemäärä oli 12–18.

Arvosanan korottaminen

Hyväksytyn kokeen saa uusia rajoituksetta, myös ylioppilaaksi valmistumisen jälkeen. Jos uusit kokeen ennen kuin tutkintotodistus päivätään, todistukseen merkitään parempi arvosana. Valmistumisen jälkeen suoritetuista kokeista saat YTL:n erillisen todistuksen. Hyväksytyn kokeen uusiminen on aina maksullista. Säännöt, maksut ja vinkit ovat oppaassa YO-kokeen uusiminen.

Oikaisuvaatimus

Jos arvioit, että arvostelussa on sovellettu kriteereitä väärin, voit tehdä oikaisuvaatimuksen 14 päivän kuluessa siitä, kun pystyit ensimmäisen kerran näkemään arvostellun suorituksesi. Sen käsittelee vähintään kaksi sensoria, jotka eivät olleet mukana alkuperäisessä arvostelussa. YTL:n mukaan noin 15–25 % oikaisuvaatimuksista johtaa korkeampiin pisteisiin. Maksu oli syksyllä 2026 60 euroa aineelta, ja se palautetaan, jos arvosana muuttuu. Oikaisuvaatimuksen päätöksestä ei voi valittaa.

Reaaliaineiden vastaamista voit harjoitella SmartYO:n tehtävillä ja mallivastauksilla, jotka on laadittu kaikkiin 11 reaaliaineeseen. Koko tutkinnon rakenne on koottu YO-kokeiden pääoppaaseen.

Usein kysyttyä YO-arvosanoista

Vastaukset yleisimpiin kysymyksiin arvosanoista ja pisterajoista.

Mikä on laudaturin raja?

Laudaturin raja päätetään jokaisella tutkintokerralla erikseen. Keväällä 2026 se oli esimerkiksi psykologiassa 96, historiassa 90, biologiassa 100 ja filosofiassa 84 pistettä 120:stä. Seuraavan kerran raja voi olla eri.

Miten YO-arvosanat määräytyvät?

Sensorit antavat kokeelle pisteet kriteerien mukaan, ja YTL päättää pisterajat arvostelun jälkeen SYK-menetelmällä. Menetelmässä kokelaat asetetaan järjestykseen kaikkien kokeidensa perusteella, ja aineen arvosanajakauma johdetaan siitä, miten aineen kirjoittajat sijoittuvat järjestyksessä.

Saako laudaturin aina 5 prosenttia kirjoittajista?

Ei. Viiden prosentin osuus koskee kokelaiden kokonaisjärjestystä. Yksittäisessä aineessa laudatur-osuus voi olla suurempi tai pienempi sen mukaan, miten aineen kirjoittajat menestyvät muissa kokeissaan.

Paljonko pisteitä tarvitaan hyväksyttyyn arvosanaan?

Hyväksytyn A:n raja vaihtelee aineittain ja kerroittain. Keväällä 2026 reaaliaineissa se oli kemian 14 pisteestä evankelisluterilaisen ja ortodoksisen uskonnon 30 pisteeseen 120:stä.

Mitä kompensaatio tarkoittaa?

Kompensaatiolla voit saada tutkinnon valmiiksi yhden hylätyn pakollisen kokeen estämättä. Keväällä 2022 tai myöhemmin aloitetussa tutkinnossa tarvitset 10 kompensaatiopistettä neljästä muusta tutkintoon vaadittavasta kokeesta. Laudatur antaa 7 ja approbatur 2 pistettä.

Vaikuttavatko uusijat pisterajoihin?

Eivät. YTL:n mukaan pisterajat määritetään vain ensimmäistä kertaa kokeeseen osallistuvien, lukion opetussuunnitelman mukaan tutkintoa suorittavien kokelaiden pisteiden perusteella.

Jatka tästä

Arvosanojen ymmärtäminen auttaa asettamaan tavoitteen. Seuraavaksi kannattaa katsoa, miten siihen päästään.

Lähteet

Productify.fi-toimitusTarkistettu 30.9.2026.Näin oppaat tehdään